Dvs Pırlanta  garantili ve sertifikalı pırlanta ürünler.

Kapat

Pırlanta Nedir?


Pırlanta Nedir?

Elmas madeninin pırlanta şeklinde kesilmesi ile oluşan madenin yeni formunun adıdır. Bilinenin aksine bir maden değil, elmasın pırlanta şeklinde kesilmiş haline denir.

Dünyada bilinen en dayanıklı madenler arasındadır. Dolayısıyla pırlantalı bir ürünü ancak yine bir pırlanta çizebilir veya kesebilir. Yani bir pırlantayı farklı şekillerde (baget, emerald, kalp kesim, yuvarlak vb) kesmek için yine bir pırlantaya ihtiyaç vardır.

Köken olarak latince ‘diamond’ olarak bilinir ve Yunanca’da ‘Adamas’ kelimesinden gelir. ‘Adamas’ kelimesi son derece dayanıklı, yıkılamaz, yok edilemez anlamlarına gelmektedir. Bu yüzden de tarihte pırlanta (elmas) en güçlü sıfatını taşıyan kişiler tarafından yani krallar ve sultanlar tarafından kullanılırdı.

14. Yüzyıla kadar güç simgesi olarak kullanılması ile yaygındı. 14. Yüzyıldan itibaren pırlanta (elmas) krallar ve sultanlar tarafından eşlerine bir nişan hediyesi olarak verilmeye başlandı.

Ölümsüzlüğün ve sonsuzluğun bir simgesi olan pırlanta, günümüzde de sonsuz aşkı ve yok olmaz sevgiyi temsilen evlilik tekliflerinde ve diğer özel günlerde sevgililere ve eşlere hediye edilen bir rituel, bir gelenek halini almıştır.

Pırlanta nedir sorusunun bilimsel cevabı, pırlanta Pbir maden olarak karbon atomundan oluşmaktadır. Yeryüzünün 120-250 kilometre altında çok yüksek sıcaklık ve basınç ile şekillenmektedir ve volkanik hareketlerle yeryüzüne ulaştığı düşünülmektedir. Bu nedenle elmas volkanik dağların kreterlerinde ve lavların akarak oluşturduğu nehir yataklarında bulunmaktadır. Pırlanta (elmas) madeninin ilk ortaya çıkışı 3 milyar yıllık bir geçmişe dayanmaktadır. Günümüzde kullanılmakta olan pırlantaların yaşı 950 milyon yıl ile 3 milyar yıl arasında değişiklik göstermektedir.

20.Yüzyıla kadar sadece birkaç pırlanta (elmas) yatağı bulunurken şu anda Avrupa ve Antartika kıtaları haricinde neredeyse tüm kıtalarda ve birçok ülkede maden yatağı bulunmaktadır. Bu artış teknolojinin gelişmesi ile paralel olarak ilerlemektedir.

 Pırlanta ile ilgili doğru bilinen yanlışlardan biri de tüm pırlantaların Güney Afrika’dan çıkarılması ve tüm dünyanın bu bölgeden pırlanta tedariğini sağlamasıdır.

Aslında bilinen ilk maden yataklarından biri de Hindistan bölgesi daha sonra Kanada, Rusya ve Brezilya gibi ülkelerde de pırlanta (elmas) maden yatakları bulunmaktadır.

DVS Pırlanta olarak mücevherlerimizi ürettiğimiz tüm pırlantalarımızı dünyanın dört bir yanından tedarik etmekte ve en küçüğünden en büyüğüne her bir pırlantayı tek tek inceleyerek almaktayız. Bu yüzdendir ki dünyada çıkarılan pırlantaların sadece %1’ini üretimimiz için kullanmaktayız. 


Dvs Pırlanta © 2021 | Bu site RGS Yazılım® E-Ticaret Yazılımı ile hazırlanmıştır